Ruch Narodowy

Dzień Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego w Zelowie

Występami artystycznymi uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Zelowa w kościele parafialnym Matki Boskiej Częstochowskiej, rozpoczął się dzień pamięci Podziemnego Państwa Polskiego w Zelowie.
DSCF0942

Organizatorem tych uroczystości były władze miasta Zelów. Na mszę zjawiły się poczty sztandarowe delegacji wszystkich szkół z gminy Zelów, okoliczne zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej, poczet sztandarowy Obozu Narodowo – Radykalnego z Zelowa, a także Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Bełchatowa.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr.2 w Zelowie przygotowali na ten dzień specjalny występ artystyczny, w którym młodzi ludzie odśpiewali pieśni patriotyczne „Biały Krzyż” i inne, a także wyrecytowali wiersze o tematyce wojennej, w których wplątane były informacje z czasów II wojny światowej.
Po tym wystąpieniu uroczystą mszę świętą w intencji Podziemnego Państwa Polskiego poprowadził biskup łódzki Ireneusz Pękalski, odprawił on kazanie w których podkreślił rolę historii i religii w życiu każdego Polaka. Zwrócił się również do licznie zebranej młodzieży z prośbą o zainteresowanie i zaangażowanie się w zdobywaniu wiedzy historycznej naszego narodu, zwłaszcza z okresu II wojny światowej i powojennych czasów. Biskup przypomniał również o tych, o których często się zapomina – o Żołnierzach Wyklętych. Po mszy świętej, pani burmistrz przedstawiła krótką notę historyczną z regionu Zelowa z czasów II wojny światowej.

Po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych i zebranych mieszkańców Zelowa z kościoła, zebrane delegacje, w tym ONR złożyły kwiaty pod zamieszczoną na murach kościoła tablicą upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego z Zelowa

Na zakończenie tych obchodów Pani burmistrz podziękowała biskupowi Pękalskiemu, „Strzelcom” a także Obozowi Narodowo-Radykalnemu za przybycie na te uroczystości.

W uroczystościach w Zelowie udział wzięli członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego z Zelowa, których wsparli koledzy z Brygady Łódzkiej ONR, ONR Pabianice i Narodowych Pabianic.

Specjalnie na tą okazje działacze z Zelowa zaprezentowali swój nowy baner – „ONR ZELÓW – Życie i Śmierć dla Narodu”, w którym zamieszczone były symbole – Falangi, Orła (z herbu Zelowa), oraz Łodzi (symbol Brygady Łódzkiej ONR). Również został zaprezentowany okolicznościowy baner z podobiznami Żołnierzy Wyklętych z Narodowych Sił Zbrojnych i z Armii Krajowej.
DSCF0974

Dla działaczy Obozu Narodowo – Radykalnego z Zelowa ważną sprawą jest uczestnictwo w obchodach patriotycznych w swojej gminie, chcemy w ten sposób kontynuować przekazanie rzetelnej historii, tradycji i pokazać że i w tym mieście posiadamy Bohaterów którzy walczyli za naszą ojczyznę.

Cześć i Chwała Bohaterom Zelowa

Szczecin: Uczczono śmiertelnych wrogów stalinizmu

23 września 2013 roku, na Jasnych Błoniach w Szczecinie miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy „Tropem Wilczym”, poświęconej Żołnierzom Wyklętym.

Wystawa została zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen. Wydarzenie, które rozpoczęło się o godzinie 17:00, zainaugurowało szczecińskie obchody 71. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W trakcie krótkiej uroczystości głos zabrali organizatorzy: z Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych kol. Bartłomiej Ilcewicz i prezes Okręgu kol. Grzegorz Kozak, dyrektor Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oddział w Szczecinie – Paweł Majewicz oraz były żołnierz Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych porucznik Mirosław Keller.

Mimo niesprzyjającej aury, na otwarcie przybyło kilkadziesiąt osób, również przedstawiciele Ruchu Narodowego ze szczecińskiego oddziału Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego i szczecińskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej. Przez pierwsze kilkanaście godzin ekspozycji można było stwierdzić, że cieszy się ona zainteresowaniem Szczecinian.

Wystawa „Tropem Wilczym” przybliża sylwetki Żołnierzy Wyklętych, znajdują się na niej zdjęcia i krótkie notki biograficzne poszczególnych bohaterów antykomunistycznego powstania. Na uwagę zasługuje fakt, że znalazło się na niej miejsce dla Andrzeja Kiszki ps. „Dąb” – żołnierza NOW, NSZ i NZW, który przez 11 lat ukrywał się w ziemiance, w lesie. Został aresztowany dopiero 31 grudnia 1961 roku, w lasach niedaleko Huty Krzeszowskiej. Dziś Pan Andrzej mieszka w miejscowości Sienno Dolne, gdzie w ramach akcji „Paczka dla Bohatera” jest odwiedzany przez zachodniopomorskie środowiska narodowe.

Chwała Bohaterom z NSZ!

Ruch Narodowy – Szczecin

Ocalić od zapomnienia


Od maja wspólne siły Narodowych Pabianic oraz Obozu Narodowo-Radykalnego Pabianice przystąpiły do akcji porządkowania zaniedbanych grobów osób zasłużonych zarówno dla naszego miasta jak i Ojczyzny.

Po otrzymaniu zgody administracji cmentarza, we współpracy z pabianickim kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ustaliliśmy listę nagrobków, które najbardziej potrzebują „pomocy”. Za cel postawiliśmy sobie zadbać szczególnie o te, którymi nie ma się już kto opiekować. Dodatkowo zobowiązaliśmy się pomóc rodzinom, które poprosiły nas o udział w porządkowaniu grobów ich bliskich, a naszych bohaterów.

W wyniku tych ustaleń pod nasze „skrzydła” trafiły groby :

  • Generała Brygady Zygmunta „Walter” Janke (1907-1990)- „Gertruda”, kawalera orderu VIRTUTI MILITARI, działacza ruchu oporu, szefa sztabu okręgu łódzkiego AK, Ostatniego komendanta okręgu śląskiego AK, więźnia UB, skazanego na śmierć, zrehabilitowanego w 1956 r., Żołnierz ZWZ
  • ks. Stefana Trzaski –zmarłego w Dachau 12.XI.1942, komendanta skautingu – ZHP Pabianice
  • Antoniego Kałużki – żołnierza AK, ps. „Anka” służącego również w Szarych Szeregach
  • Jana Kraty – żołnierza AK i KWP ps. „Janka”, zamordowanego 31 VII 1946 r. przez UB w więzieniu ubecji na Gdańskiej w Pabianicach – strzałem w tył głowy. Pochowany przez ubeków na cmentarzu.
  • Heleny Salskiej – nauczycielka, dyrektorka wielu szkół w Pabianicach, więziona w obozie koncentracyjnym RAVENSBRUCK, wieloletnia działaczka patriotyczna i społeczna.
  • Jana Nowickiego – żołnierz AK, ps. „Korcz”, redaktor podziemnej gazety „Biuletyn Kujawski” rozstrzelany w masowej egzekucji w Zgierzu „Zbrodnia Zgierska – stu straconych”, pochowany we wspólnej mogile w lesie w Lućmierzu.
  • Lucjana Jaroszki – por. pilot, zginął w bitwie lotniczej pod Krośniewicami, 132 eskadra III Dywizjonu 3 Pułku Lotniczego „Armia Poznań” (zwłoki do Pabianic sprowadził ojciec Witolda wraz z bratem Lucjanem, – przyszłym księdzem i działaczem patriotycznym ). Odznaczony krzyżem walecznym.

Staraliśmy się, aby wszystkie ww. groby powróciły do jak najlepszego stanu. Co najważniejsze, nie była to akcja jednorazowa. Systematycznie powtarzamy porządkowanie, aby efekty naszej pracy były jak najdłużej widoczne. Cieszy również fakt, że w akcje włączyli się wszyscy członkowie naszych organizacji.

Prosimy również o kontakt osoby, które mają informację o tym gdzie znajdują się zaniedbane groby bohaterów naszego miasta jak również Ojczyzny.

Dla nas „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM” to nie tylko hasło, ale motywacja do działania ! Czołem Wielkiej Polsce !

Michał S.

Tekst zamieszczony za zgodą redakcji Narodowe Pabianice. Zdjęcia z akcji można zobaczyć na w/w stronie.