Ruch Narodowy

Prawica – lewica, czy to ma sens?


Działacze Ruchu Narodowego ze Szczecina zapraszają wszystkich na spotkanie oraz debatę pt. "Prawica - lewica, czy to ma sens?". Wydarzenie odbędzie się szóstego czerwca o godzinie 18:00 w lokalu jednego z organizatorów: szczecińskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" na ulicy Kaszubskiej 20/3. Współorganizatorem jest Klub Myśli Swobodnej. Pierwszą częścią wydarzenia będzie wykład Mateusza Zbróga, który przyjedzie do Szczecina z Wrocławia i będzie reprezentował tamtejszy oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Będzie się on starał odpowiedzieć na pytanie, czy podział na prawicę i lewicę ma jeszcze sens i czy ten spór kogoś jeszcze interesuje, a może się zdezawuował. Drugą częścią spotkania będzie debata. Uczestniczyć będą w niej przedstawiciele młodzieży z kilku ugrupowań; Ewa Milczarek z Federacji Młodych Socjaldemokratów, Sebastian Płachecki z Młodych Demokartów, Rafał Niburski, który jest działaczem Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości oraz Bogdan Roggenbuck ze Stowarzyszenia KoLiber. Przedstawicielem i reprezentantem głosu młodych narodowców z Ruchu Narodowego będzie Tomasz Dorosz, koordynator Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego. Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/109542605921519/ Zapraszamy! Brygada Zachodniopomorska ONR Oddział Szczecin

Zapomniane miejsca pamięci w Bielsku-Białej


27 maja br., odbył się kolejny wykład z cyklu „Bielskie spotkania z historią”. Tym razem w progi Książnicy Beskidzkiej zawitał znany, bielski historyk IPN-u – dr Marek Łukasik. Na wystąpienie przybyło ok. 40 osób - głownie starszych miłośników historii naszego regionu. Obecni byli także działacze bielskiego oddziału Obozu Narodowo-Radykalnego. Tematem spotkania były : „Zapomniane miejsca pamięci w Bielsku-Białej”. Historyk zabrał uczestników w wirtualną podróż po jednym z najpiękniejszych terenów naszego kraju, niegdyś osobnych miast – Bielska i Białej, które połączono w 1951 roku. Prezentacja podzielona była na kilka części: miejsca kaźni Polaków, zabytki sakralne, pozostałości po czasach komunistycznych oraz osobliwości Bielska i Białej. Zebrani mogli dowiedzieć się kilka bardzo interesujących i nieznanych faktów historycznych. Jednym z najtragiczniejszych miejsc naszego miasta jest obecna ulica Bohaterów Warszawy, która to była siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa, dr Marek Łukasik przytoczył słowa jednej z mieszkanek tejże ulicy, w której mieszkaniu nadal można zauważyć ślady krwi więźniów. Opowiedział również o znanych Bielszczanom tablicach na ul. Krasińskiego oraz ul. Stojałowskiego, pod którymi to składane są znicze i kwiaty podczas Marszu Żołnierzy Wyklętych. Doktor wspomniał o nieujawnionych do tej pory aktach, z których wynika, że w miejscu, gdzie obecnie stoi jedna z galerii handlowych ( tereny rozstrzelania Polaków) znaleziono ludzkie szczątki, nikt jednak nie przerwał budowy i nie zbadał reszty tej powierzchni. Następnie na prezentacji wyświetlono liczne pomniki i cmentarze ważne dla historii Bielska-Białej, cieszy fakt, iż większość z nich jest w bardzo dobrym stanie i są odwiedzane przez Bielszczan. W dalszej kolejności obejrzeliśmy zabytki sakralne i tablice znajdujące się w Kościołach na terenie obu miast. Ciekawą częścią wykładu było przedstawienie pozostałości socrealizmu, tj. pomnik zdrajców narodu polskiego, którzy wydawali żołnierzy podziemia czy słynny monument na ul. Partyzantów niegdyś wychwalający żołnierzy radzieckich, obecnie ku czci obrońców Ojczyzny. Ostatnim tematem były osobliwości Bielska-Białej, dużym zainteresowaniem cieszył się uroczy dworek w angielskim stylu. Wykład był niezwykłą lekcją historii tzw. małej Ojczyzny, o której wspominał przed wystąpieniem dr Marek Łukasik. Wiele już w naszym mieście zostało odkryte i zbadane, historyk podkreślił, że bardzo ważne jest zapisywanie zabytków na listę miejsc pamięci, jest wtedy szansa, że osobliwości te przetrwają i będą przypominać o przeszłości. W innym wypadku zostaną one zniszczone, jak chociażby bardzo ważny dla narodowców Dom Polski, w którym broniono polskości przez wiele lat w czasach okupacji – dzisiaj przypomina o nim mała tablica, a na jego miejscu stoi McDonald. Jako Polacy i Bielszczanie nie możemy pozwolić na ukrywanie prawdy i historii naszego miasta. ONR oddział Bielsko-Biała

Relacja ze spotkania z Markiem Janem Chodakiewiczem w Szczecinie


1 czerwca 2013 roku w Klubie 13 Muz w Szczecinie odbyło się spotkanie z profesorem Markiem Janem Chodakiewiczem. Tematem spotkania były "Problemy geopolityczne Polski - między Unią Europejską a Rosją". Organizatorem wydarzenia było szczecińskie środowisko Gazety Polskiej. Na sali zgromadziło się około 160 osób, w dużej mierze jednak starszych, powiązanych ze środowiskiem Gazety Polskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wśród przybyłej młodzieży dominowała reprezentacja działaczy i sympatyków Ruchu Narodowego ze szczecińskiego oddziału Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego oraz szczecińskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej czy też Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Spotkanie z działaczami Ruchu Narodowego – relacja


W dniu 31 maja br. miało miejsce w Łodzi spotkanie z działaczami Ruchu Narodowego, które zgromadziło ok. 100 słuchaczy. Tematem konferencji była „przyszłości Ruchu Narodowego w Polsce”. Głównymi gośćmi byli synowie Kazimierza Kowalskiego, wybitnego przedwojennego działacza Ruchu Narodowego oraz Krzysztof Bosak – jeden z obecnych liderów RN.Spotkanie zaczął Maciej Migus – wieloletni działacz narodowy, członek zarządu Brygady Łódzkiej Obozu Narodowo-Radykalnego i Narodowej Łodzi. Swoje przemówienie rozpoczął od opisania rozwoju Narodowej Łodzi. Tłumaczył, iż „narodowiec to osoba, która sama myśli i jest odporna na propagandę” a także wspominał o dotychczasowych akcjach, w których Narodowa Łódź miała zaszczyt uczestniczyć – marszach Pileckiego, spotkaniach z kombatantami, upamiętnianiu ofiar wojennych, marszach antykomunistycznych, obronie niezależności (np. przed ustawą ACTA), promocji patriotyzmu, katolicyzmu oraz polskiej tradycji m.in w akcjach typu „Kocham Polskę”, Marszach dla Życia i Rodziny i wielu innych. Zauważył, że nie jest łatwo to wszystko organizować, gdy środowiska lewicowe bojkotują nawet koncert charytatywny, z którego zebrane pieniądze miały zostać przeznaczone na pomoc dla domów dziecka. Mass media nie patrzą przychylnie na postępy łódzkich młodych działaczy, stawiają przeszkody gdzie tylko się da. Narodowa Łódź ma na celu przede wszystkim łączenie działalności edukacyjnej z propagowaniem najważniejszych wartości. Maciej Migus zauważył także mimo trudnych warunków szybki rozwój środowisk narodowych w województwie łódzkim, m.in. w Pabianicach, Zgierzu, Piotrkowie Tryb., Tomaszowie Maz., Łowiczu, Skierniewicach itd. Łączy nas przede wszystkim chęć działania, zmienienie obecnej szarej rzeczywistości. Każdy może pomóc, wystarczy tylko chcieć.

Narodowe miasto wschodu – Sanok wzorem dla narodu!


Dnia 26.05.2013 działacze Obozu Narodowo-Radykalnego z Sanoka i TG Sokół ze Strachociny wsparli akcję promującą patriotyzm konsumencki "Swój do Swego po Swoje" w ramach, której udało się rozdać ok. 700 ulotek przedstawiających korzyści płynące ze wspierania lokalnych młynarzy. Akcja odbyła się na terenie gminy Bukowsko.

Relacja z projekcji filmu „Bunt Stadionów” w Szczecinie


28 maja 2013 roku działacze szczecińskiego Ruchu Narodowego, w ramach którego działają także aktywiści Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego, uczestniczyli w pokazie filmu „Bunt stadionów” oraz dyskusji z jego reżyserem – Mariuszem Pilisem. Na projekcję, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Kibiców Pogoni Szczecin "Portowcy" oraz Klub Myśli Swobodnej w Zespole Szkół Salezjańskich, przybyło ponad 100 osób. Wśród nich przedstawiciele Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo - Radykalnego, szczecińskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej, szczecińskiego okręgu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Patriotycznej Pogoni Szczecin. Ci ostatni, przed pokazem przedstawili cele i charakter swojej działalności. Przypomnieli, że to właśnie Patriotyczna Pogoń Szczecin miała znaczący wkład w organizację pierwszego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a także ogromne zaangażowanie opiekę nad kombatantami, zbiórkę darów itp.

Relacja z Marszu dla Życia i Rodziny w Koszalinie


W dniu 26 maja 2013 roku w Koszalinie odbył się III Marsz dla Życia i Rodziny. Po mszy św. spod kościoła pw. św. Wojciecha sporo ponad tysiąc mieszkańców Koszalina wraz z rodzinami przemaszerowało ulicami miasta. Hasłem przewodnim było „Kierunek: Rodzina”. W Marszu uczestniczyli również działacze Ruchu Narodowego z koszalińskiego oddziału Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo Radykalnego.

Magna Polonia #4


Nowy numer już jest! - www.magnapolonia.net

Pokaz filmu „Bunt Stadionów” – Szczecin


Ruch Narodowy Szczecin, w ramach którego działają między innymi aktywiści szczecińskiego oddziału Brygady Zachodniopomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego zaprasza wszystkich na projekcję filmu "Bunt Stadionu" oraz na spotkanie z reżyserem filmu, Mariuszem Pilisem. Organizatorem projekcji jest Stowarzyszenie Kibiców Pogoni Szczecin "Portowcy" oraz Klub Myśli Swobodnej. Projekcja odbędzie się 28 maja o godzinie 20:00 w Zespole Szkół Salezjańskich na ul. Ku Słońcu 124. Film opowiada o polskich kibicach, którzy podjęli walkę z systemem. To kibice stali się motorem napędowym środowisk i wydarzeń narodowo-patriotycznych, takich jak Marsz Niepodległości. Dokument, który już zyskał miano "kultowego" ukazuje środowiska kibicowskie w Polsce z innej strony, niż ukazują je media głównego nurtu, czyli tzw. mainstreamu. Reżyser oddał głos samym kibicom, którzy mówią o swoich klubach i swoich działaniach. Obok nich wypowiadają się ludzie, którym tematyka materiału nie jest obca. Jest zatem ks. Wąsowicz, historyk Adam Zamoyski, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński, współzałożyciel „Solidarności” Andrzej Gwiazda, Barbara Fedyszak-Radziejowska z Polskiej Akademii Nauk czy przedstawiciele Federacji Młodzieży Walczącej. Gość specjalny, Mariusz Pilis to dziennikarz, korespondent wojenny, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Stworzył ponad 20 filmów dokumentalnych na Kaukazie, w Rosji, na Ukrainie, w Azji Centralnej, na Bliskim Wschodzie. Autor m.in. filmów: "Cena prawdy", "Wesele w Kołchozie Komunizm", "List z Polski". Podczas spotkania będzie możliwość zakupu filmu na DVD. Zyski ze sprzedaży przeznaczone zostaną m.in. na nowe filmy - o czym będzie okazja porozmawiać na spotkaniu. Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/562785923744047/ Ruch Narodowy tam będzie - a Ty? Brygada Zachodniopomorska ONR

Spotkanie z Ruchem Narodowym w Łodzi


Serdecznie zapraszamy wszystkich na spotkanie z Ruchem Narodowym w Łodzi ! Już 31 maja 2013r o przyszłości Ruchu Narodowego w Polsce opowiedzą Krzysztof Bosak - członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego i Maciej Migus - członek zarządu Narodowej Łodzi. Spotkanie odbędzie się w sali kinowej przy ul. Tuwima 34, a początek wyznaczony jest na godz. 18. Wstęp wolny! https://www.facebook.com/events/369310479837837/