Ruch Narodowy

Marian Kowalski o sytuacji w Polsce

Marian Kowalski na proteście rolników w Krzczonowie.

Wywiad z Marianem Kowalskim dla wp.pl

W wywiadze dla wp.pl, z Marianem Kowalskim, kandydatem na Prezydenta Polski rozmawia Agnieszka Niesłuchowska.

Pana idolem jest Arnold Schwarzenegger. Chce być pan polskim Terminatorem?

– Gdy zacząłem uprawiać sport, był najlepszym kulturystą świata, ikoną chłopaków, którzy zakładali w piwnicach siłownie. Potem kręcił fajne filmy, klasyki epoki kaset wideo. To przykład kariery w amerykańskim stylu: od pucybuta do milionera. Chciałbym, by Polska też była krajem, w którym spełniają się marzenia, utalentowani mogą się rozwijać, a nie uciekać.

Niewiele o panu wiadomo. Internauci kojarzą pana głównie z antyunijnych wystąpień. Kim jest Marian Kowalski?

– Od ponad 20 lat prowadzę działalność społeczną. Byłem współzałożycielem Ruchu III Rzeczypospolitej, następnie Komitetu Obrony Kupców i Rzemieślników. Od 1993 roku zakotwiczyłem się w Unii Polityki Realnej. Założyłem też eurosceptyczne stowarzyszenia: Związek Obywatelski oraz Komitet Polska – NAFTA. Od 2005 roku byłem prezesem okręgu lubelskiego UPR, a obecnie jestem wiceprezesem RN.

Startował pan do PE, samorządu. Nic z tego nie wyszło.

– Do polityki na razie dokładam. Nie lansuję się, nie wciskam na siłę do żadnej partii, bo wszystkie są podobne, martwią się o swoje interesy. Dlatego nie ciągnie mnie do warszawskiego city. Mieszkam w Lublinie, bo stąd najlepiej widać problemy. Ludzie codziennie mnie zaczepiają i żalą się. Czuję się potrzebny.

Czytaj dalej

Marian Kowalski na prezydenta!

Marian Kowalski

17 grudnia 2014 o godz. 10.00 na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Ruch Narodowy przedstawił kandydata na urząd Prezydenta RP. Został nim Marian Kowalski, wiceprezes Ruchu Narodowego. Marian Kowalski ma 50 lat, urodził się 15 sierpnia 1964 roku w Lublinie. Pochodzi z rodziny o korzeniach chłopskich. Jego dziadek, Stanisław Misztal, jako 16-letni ochotnik walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, a później współtworzył spółdzielczość wiejską na Lubelszczyźnie. Ojciec był uczestnikiem kampanii wrześniowej, za którą został odznaczony, później walczył w Batalionach Chłopskich. Od 1956 roku rodzice Mariana Kowalskiego, mimo trudności okresu PRL, prowadzili prywatny sklep spożywczy.

Marian Kowalski wychował się w Lublinie. Chodził do Liceum im. Stanisława Staszica, jego wychowawczynią była Izabela Sierakowska, późniejsza posłanka SLD. W III klasie związał się z kręgami kontrkulturowymi i został usunięty ze szkoły. Podjął wtedy pracę w sklepie rodziców, którego prowadzenie w wieku 19 lat musiał przejąć z powodu choroby i śmierci ojca. Utrzymywał się z prowadzenia sklepu do 2002 roku. Od 16. roku życia uprawia kulturystykę i trójbój siłowy. Przez ostatnie dziesięć lat pracował jako instruktor sportowy, trener personalny i przy ochronie imprez.

W 1992 roku, po obaleniu rządu premiera Olszewskiego, dołączył do antykomunistycznego Ruchu Trzeciej Rzeczpospolitej i objął szefostwo regionu lubelskiego. W roku 1993 wstąpił do Unii Polityki Realnej, w której działał przez kilkanaście lat. W połowie lat dziewięćdziesiątych założył Komitet Obrony Kupców i Rzemieślników, który wywalczył obniżkę opłat miejskich dla małych firm. W latach 2004-07 był ławnikiem sądu rejonowego w Lublinie.

Po 10 kwietnia 2010 roku współorganizował lubelskie obchody upamiętniające katastrofę smoleńską. W tym samym roku związał się z Obozem Narodowo-Radykalnym i został jego rzecznikiem prasowym. W 2012 roku prowadził wielotysięczny lubelski Marsz w obronie Telewizji Trwam.

Współorganizował Marsze Niepodległości. Dzięki charyzmatycznej roli, jaką odegrał 11 listopada 2012 roku podczas ataku policji na ul. Marszałkowskiej, był nazywany „człowiekiem, który uratował Marsz”. Od stycznia 2013 roku współtworzył Radę Decyzyjną Ruchu Narodowego. W latach 2006 i 2014 kandydował na prezydenta Lublina.

Marian Kowalski jest wiceprezesem nowopowstałej Partii Ruch Narodowy i w środę 17 grudnia został ogłoszony kandydatem Ruchu Narodowego na prezydenta RP.
Jest żonaty i mieszka w bloku na lubelskim Czechowie. Jest chętnie słuchanym mówcą, który wypracował swój własny, oryginalny styl. Zabierał głos podczas dziesiątek konferencji i manifestacji, na których gościł w całym kraju. W maju wydał drukiem zbiór swoich felietonów z lat 2005-13 pt. „Okiem narodowca”.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Jak dostać listę i kto może zbierać podpisy?

Listy drukujemy – znajdują się na naszej stronie pod ikonką „pdf”. Pobieramy i drukujemy. Zbieramy wszędzie, gdzie się da – znajomi, rodzina. Wypełnione listy przynosimy (lub przysyłamy) do biura Ruchu Narodowego w Lublinie przy ul. Szewskiej 3 (20-084 Lublin). Jeżeli przesyłacie to pocztą, prosimy o wysyłkę listem poleconym (żeby nic nie ginęło). Ważne aby wpisywane dane były czytelne!

Mieszkam poza granicami Polski. Czy też mogę zbierać podpisy wśród Polonii?

Oczywiście. Ważne, abyś podał swój ostatni adres zamieszkania w Polsce (jeżeli wciąż jesteś tam zameldowany). Następnie listy należy przesłać na adres lubelskiego biura RN (Szewska 3, 20-804 Lublin).

Czy mogę włączyć się w kampanię kolegi Mariana?

Aby wesprzeć działania sztabu wyborczego Mariana Kowalskiego należy rozesłać znajomym oficjalny adres nowej strony kampanii – http://mariankowalski.org/

Pozostałe strony wykorzystujące wizerunek naszego Kandydata mogą być prowadzone przez osoby nam przychylne, jednak zawarte na nich wiadomości nie są w żaden sposób autoryzowane przez Sztab Wyborczy Mariana Kowalskiego. Ponieważ mechanizm facebook’a nie zawsze pokazuje źródło, należy w treści udostępnionego postu wpisać ręcznie stosując znak @ (np. pisząc w treści @Marian Kowalski – Mój Prezydent) – wtedy udostępniony materiał będzie miał zaznaczony na niebiesko aktywny link do strony danego fanpage’a.

Chciałbym zadać pytania Kandydatowi, kiedy odbędzie się spotkanie w mojej okolicy?

W trakcie kampanii będzie wiele spotkań z kol. Marianem. Większość z nich organizowane jest przez lokalne struktury Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego, Autonomicznych Nacjonalistów oraz nieformalnych grup narodowych. Jeżeli dysponujesz salą mogącą pomieścić 200-300 osób (w mniejszych miejscowościach) skontaktuj się z tymi organizacjami. Z pewnością pomogą one w dalszej organizacji takiego spotkania.