Ruch Narodowy

Chińska kolonia na Białorusi


Aleksandr Łukaszenko wyznaczył przy stolicy Białorusi obszar prawie o połowę większy od Manhattanu pod budowę chińskiego Parku Przemysłowego. Chińczycy zainwestują w jego stworzenie 5 miliardów dolarów. Do specjalnie wydzielonej strefy ma przybyć minimum 155 tysięcy obywateli ChRL.
Obszar inwestycji to ponad 80 kilometrów kwadratowych w odległości 25 kilometrów na wschód od Mińska. Holding gromadzi dziś przedsiębiorstwa z różnych sektorów i można określić go jako strategiczny także i z tego względu, że jedno z nich produkuje militarne instalacje elektrokomunikacyjne, kupowane między innymi przez Rosjan.
Porozumienie w sprawie realizacji przedsięwzięcia ministerstwa gospodarki obu krajów podpisały już dawno, bo 11 października 2010 r. a rządy Białorusi i Chin 18 września 2011 r. 5 czerwca zeszłego roku dekret prezydenta Łukaszenki ustanowił specjalną strefę ekonomiczną na terenie przyszłej inwestycji. W kwietniu tego roku przygotowano szczegółowy plan inwestycji. Położony pod białoruską stolicą chiński okręg przemysłowy będzie znajdował się tuż przy międzynarodowym korytarzu drogowym Moskwa-Berlin. Będzie powiązany linią kolejową z lokalnym międzynarodowym lotniskiem. Zapotrzebowanie energetyczne ma zaspokoić elektrownia atomowa w Ostrowcu, budowana właśnie przez Rosyjski „Rosatom” i w 90 proc. finansowana przez rosyjski kredyt.
LL
Za: prawy.pl