Ruch Narodowy

Ciąg dalszy kontrowersji wokół Thatcher i jej pogrzebu

Nie ustają dyskusje nad dorobkiem zmarłej w poniedziałek Margaret Thatcher. Wczoraj w brytyjskiej Izbie Gmin, odbyła się sesja poświęcona „Żelaznej Damie”, zaś nadal trwa debata nad charakterem jej pogrzebu.
Specjalną, ponad siedmiogodzinną sesją parlamentarną, pamięć swojej byłej szefowej chcieli uczcić politycy Partii Konserwatywnej. Zachwalali oni jej politykę, zaś prym wiódł w tym premier David Cameron, który podkreślał, że Thatcher przywróciła wielkość kraju i na zawsze go zreformowała. Przedstawiciele Partii Pracy zdecydowanie nie zgadzali się z tą diagnozą, przypominając o wysokim bezrobociu, likwidacji wielu zakładów przemysłowych i doprowadzenia do stałej biedy wielu mieszkańców północnych obszarów Wielkiej Brytanii.
Kontrowersje dotyczą także pogrzebu neoliberalnej premier. Ma on mieć charakter państwowy, pojawić się na nim mają m.in. królowa Elżbieta II oraz dygnitarze z całego świata, zaś cała ceremonia ma kosztować od 8 do 10 milionów funtów, stając się najdroższym państwowym pogrzebem w historii. Przeciwnicy specjalnego charakteru pogrzebu Thatcher powołują się na kontrowersje wokół jej osoby, a także fakt, iż ostatnim premierem pochowanym z takimi honorami był Winston Churchill, który nie wywołuje tak dużo kontrowersji i przeprowadził kraj przez czas wojny. Pojawia się także argument, iż Thatcher była zwolennikiem prywatyzacji i obcięcia państwowych świadczeń, dlatego za pochówek powinna zapłacić tym samym jej rodzina.
Źródła: Onet.pl / The Guardian / Newsday.com
MM