Ruch Narodowy

Czeski Orzeł – Zdenek Skarvada nie żyje

Z soboty na niedziele zmarł Zdenek Skarvada, czeski pilot walczący m.in. w obronie Polski. Liczył 95 lat i był generałem lotnictwa. W komunistycznej Czechosłowacji zesłany do kopalni, za wojenną przeszłość.
Swoją przygodę z lataniem rozpoczął jako osiemnastoletni chłopak. Po dwóch latach szkolenia mógł prowadzić samolot już jako wykwalifikowany pilot, jednak niedużo później Czechosłowacja została zajęta przez III Rzesze. Skarvada uciekł do Polski, gdzie wstąpił do Legionu Czechosłowackiego i walczył w obronie Polski.
Jako jeszcze niedoświadczony pilot, latał nieuzbrojonym samolotem rozpoznawczym RWD-8. Z powodu trudnej sytuacji na froncie, zabierał jednak do kabiny granaty, którymi rzucał w kolumny niemieckiej piechoty. Po nieudanej obronie Polski, wraz z innymi żołnierzami udał się do Rumunii . Następnie internowany, wyjechał do Wielkiej Brytanii. Walczył w szeregach 310 Dywizjonu RAF, w którego skład wchodzili wyłącznie Czesi i Słowacy. Podczas bitwy o Anglię latał na myśliwcu Hawker Hurricane.
W 1942r. Podczas lotu nad Kanałem La Manche, z powodu awarii silnika musiał wodować. Zakończyło się to jego pojmaniem przez Niemców i umieszczeniem w obozie jenieckim. Pozostał w nim do końca wojny.
Po kapitulacji III Rzeszy, wrócił do ojczyzny. Z początku doceniony i awansowany do rangi kapitana, później jednak zdegradowany. Po przejęciu władzy przez komunistów, przeszłość pilota walczącego na zachodzie, nie była pożądana. Skarvada utracił wcześniej otrzymane stanowisko instruktora oraz został zesłane do pracy fizycznej w kopalni, gdzie spędził 20 lat swojego życia. Jak w późniejszym czasie stwierdzał, był to okres utracony bezpowrotnie.
W latach 90-tych otrzymał medal za odwagę, a następnie rangę generała. Po własnym awansie mówił -”Nie da rady cofnąć tych 40 lat. To, że zostałem teraz mianowany generałem nie odwróci tego, co się stało. Moi synowie nie mogli zostać tym, kim chcieli, moja żona nie mogła robić tego, co chciała. Kiedy patrzę wstecz, bardzo żałuję utracenia tych 40 lat.”
Jego śmierć powinna być ważna dla każdego z Polaków, ponieważ walczył on również za naszą Ojczyznę.
Laszlo