Ruch Narodowy

Dzień Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego w Zelowie

Występami artystycznymi uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Zelowa w kościele parafialnym Matki Boskiej Częstochowskiej, rozpoczął się dzień pamięci Podziemnego Państwa Polskiego w Zelowie.
DSCF0942

Organizatorem tych uroczystości były władze miasta Zelów. Na mszę zjawiły się poczty sztandarowe delegacji wszystkich szkół z gminy Zelów, okoliczne zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej, poczet sztandarowy Obozu Narodowo – Radykalnego z Zelowa, a także Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Bełchatowa.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr.2 w Zelowie przygotowali na ten dzień specjalny występ artystyczny, w którym młodzi ludzie odśpiewali pieśni patriotyczne „Biały Krzyż” i inne, a także wyrecytowali wiersze o tematyce wojennej, w których wplątane były informacje z czasów II wojny światowej.
Po tym wystąpieniu uroczystą mszę świętą w intencji Podziemnego Państwa Polskiego poprowadził biskup łódzki Ireneusz Pękalski, odprawił on kazanie w których podkreślił rolę historii i religii w życiu każdego Polaka. Zwrócił się również do licznie zebranej młodzieży z prośbą o zainteresowanie i zaangażowanie się w zdobywaniu wiedzy historycznej naszego narodu, zwłaszcza z okresu II wojny światowej i powojennych czasów. Biskup przypomniał również o tych, o których często się zapomina – o Żołnierzach Wyklętych. Po mszy świętej, pani burmistrz przedstawiła krótką notę historyczną z regionu Zelowa z czasów II wojny światowej.

Po wyprowadzeniu pocztów sztandarowych i zebranych mieszkańców Zelowa z kościoła, zebrane delegacje, w tym ONR złożyły kwiaty pod zamieszczoną na murach kościoła tablicą upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego z Zelowa

Na zakończenie tych obchodów Pani burmistrz podziękowała biskupowi Pękalskiemu, „Strzelcom” a także Obozowi Narodowo-Radykalnemu za przybycie na te uroczystości.

W uroczystościach w Zelowie udział wzięli członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego z Zelowa, których wsparli koledzy z Brygady Łódzkiej ONR, ONR Pabianice i Narodowych Pabianic.

Specjalnie na tą okazje działacze z Zelowa zaprezentowali swój nowy baner – „ONR ZELÓW – Życie i Śmierć dla Narodu”, w którym zamieszczone były symbole – Falangi, Orła (z herbu Zelowa), oraz Łodzi (symbol Brygady Łódzkiej ONR). Również został zaprezentowany okolicznościowy baner z podobiznami Żołnierzy Wyklętych z Narodowych Sił Zbrojnych i z Armii Krajowej.
DSCF0974

Dla działaczy Obozu Narodowo – Radykalnego z Zelowa ważną sprawą jest uczestnictwo w obchodach patriotycznych w swojej gminie, chcemy w ten sposób kontynuować przekazanie rzetelnej historii, tradycji i pokazać że i w tym mieście posiadamy Bohaterów którzy walczyli za naszą ojczyznę.

Cześć i Chwała Bohaterom Zelowa