Ruch Narodowy

Edukacja seksualna dla 6-latków

 Z wstępnych ustaleń konferencji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia wynika, że już małe dzieci powinny być poddawane edukacji seksualnej.

Większość przedstawicieli obu ministerstw, którzy uczestniczyli w wydarzeniu opowiadało się pozytywnie na temat uświadamiania dzieci w bardzo młodym wieku. Według nich sześciolatki powinny znać  pojęcie „akceptowalny seks”, natomiast 12-latki powinny „komunikować się w celu uprawiania przyjemnego seksu”. Konferencja odbyła się w siedzibie Polskiej Akademii Nauk, gdzie oprócz urzędników resortowych pojawiła się agenda ONZ ds. Rozwoju oraz polskie biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Konsultant krajowy w dziedzinie seksuologii prof. Zbigniew Lew-Starowicz dużą część swojego wykładu poświęcił seksualności dzieci, w którym starał się podkreślać, że nie są one aseksualne, gdyż badania mówią, że już niemowlęta potrafią przeżyć orgazm.
Według opracowania WHO wynika natomiast, że „rozwój seksualności rozpoczyna się w momencie urodzenia”, więc edukację należy rozpocząć przed czwartym rokiem życia. Dziecko powinno umieć też „wyrażać własne potrzeby, życzenia i granice, na przykład w kontekście zabawy w lekarza”. Określone przez WHO standardy wskazują, że między 9. a 12. rokiem życia dziecko powinno nauczyć się „skutecznie stosować prezerwatywy i środki antykoncepcyjne w przyszłości”. Zdaniem działaczy tej organizacji młodzieży w wieku powyżej 15. roku życia można