Ruch Narodowy

Festiwal Orle Gniazdo: Ludola


W ostatnich tygodniach prezentowaliśmy wizytówki radykalnych wykonawców. Zarówno pod względem muzycznym i lirycznym utwory Ptaka czy Tormentii mogą być ciężkostrawne dla słuchaczy. Dlatego, z uwagi na zbliżający się coraz większymi krokami Festiwal Orle Gniazdo, chcielibyśmy zaprezentować inną stronę narodowej imprezy – neofolkowy zespół Ludolę.
Nazwa zespołu wywodzi się od słów „Dola Ludu”, a muzycy otwarcie identyfikują się z Słowiańską kulturą i tożsamością. W tekstach zespołu znajdziemy wiele odwołań do tematyki powstańczej, niepodległościowej, patriotycznej – często w romantycznym ujęciu. Z kolei muzycznie Ludola reprezentuje stosunkowo mało popularną w Polsce scenę neofolku. Zespół w ciekawy sposób pokazuje, że można łączyć tożsamościową muzykę z ckliwymi melodiami i przy okazji efekt końcowy, który powstaje z tego połączenia nie musi być określony tzw. „wiochą”.
Muzycy inspirują się „Polskością i wszystkim tym co jest z nią związane, tym co ją tworzy i dopełnia”. Określenie ogólne, lecz nieprzypadkowe – faktycznie, utwory grane przez Ludolę są przekrojem Polskości w formie, która może trafić do szerszego grona odbiorców.
Efektem kilku lat działalności są trzy albumy: Przedwiośnie; Rogate czapki, rogate serca oraz zapowiedziany na 2013 rok album Świat był piękniejszy tego lata.
Zespół szczególnie warto polecić dziennikarzom pewnych dzienników, które z dużą ignorancją przedstawiały festiwal w ostatnich dniach. Miejmy nadzieję, że redaktorzy po przesłuchaniu trzech polecanych przez nas utworów, przekonają się o prawdziwym charakterze imprezy.

Elegia o…(chłopcu polskim)

Nie wrócę do domu

http://www.youtube.com/watch?v=xu_B76BCAz

Dusza Powstańca

 
Przypominamy link do informacji o festiwalu: http://narodowcy.net/festiwal-orle-gniazdo-premiera-plakatu-info/2013/05/09/
AZ