Ruch Narodowy

Jobbik zrywa kontakty z ukraińską „Swobodą”

Węgierski Jobbik zrywa kontakty z Ogólnoukraińskim Zjednoczeniem „Swoboda”, z powodu zajścia do którego doszło 16 marca w Użhorodzie. Ukraińcy zaatakowali wówczas grupę młodzieży z Węgier, która świętowała swój Dzień Narodowy.
Użhorod na ukraińskim Zakarpaciu, jest zamieszkany przez ponad 20 narodowości, choć jego większość stanowią Ukraińcy. W miasteczku nie dochodzi zazwyczaj do incydentów na tle narodowościowym. Inaczej miało być 15 marca, gdy natknęły się na siebie świętujące grupy Węgrów i Ukraińców. Ci pierwsi obchodzili swój Dzień Narodowy z okazji wybuchu rewolucji węgierskiej w 1848 roku, zaś Ukraińcy zorganizowali marsz w rocznicę proklamowania Ukrainy Karpackiej, a więc tworu powstałego po rozpadzie Czechosłowacji w 1938 roku. Węgrzy twierdzą, że pobito wówczas dzieci i zabrano węgierskie flagi, zaś Ukraińcy mówią tylko o głównie słownych przepychankach.
Jobbik postanowił jednak zerwać wszelkie kontakty ze „Swobodą”. Niedopuszczalnym jest, że członkowie Swobody czują taką głęboką i nieprzejednaną nienawiść do zakarpackiej społeczności węgierskiej. Oni usiłują przegnać społeczność, która nie wywodzi się od pozbawionych korzeni imigrantów, a z populacji zakarpackich wsi i miast, założonych przez węgierskich przodków tysiąc lat temu. Usiłują zrobić z tej mniejszości narodowej wroga Ukrainy. Jednak członkowie tej mniejszości żyją nie z pomocy materialnej i dotacji, a z pracy własnych rąk – twierdzi europoseł Bela Kovacs. Dodaje, że dla ukraińskiego ugrupowania nie będzie na pewno miejsca w Sojuszu Europejskich Ruchów Narodowych. Sama „Swoboda” najprawdopodobniej jednak nie była organizatorem manifestacji tamtego dnia, lecz według węgierskich nacjonalistów, działacze tej partii uczestniczyli w zdarzeniu, a kilka dni później podxzas innego marszu wykrzykiwali antywęgierskie hasła.
Źródła: Jobbik / Alfahir.hu / Autonom.pl
MM