Ruch Narodowy

Litewskie dzieci są oddawane do polskich rodzin

Pięcioro litewskich dzie
ci, ze szkoły podstawowej „Vilnios”, pojechało na kolonie do Polski i już z nich nie wróciło. Okazało się, że trafiły one do polskich rodzin zastępczych, które mają je wychowywać do 18 roku życia.
Dzieci w wieku od 5 do 7 lat miały przyjechać do Polski tylko na wakacje, jednak naprawdę zostały wysłane tam w celu znalezienia im rodzin zastępczych. W Wilnie wybuchł skandal, bowiem polscy opiekunowie nie pozwalają na żaden kontakt dzieci z biologicznymi rodzicami. Jednak w litewskich sądach nadal trwają procesy o zrzeczenie się wszelkich praw do swych dzieci przez właściwych rodziców. Część z nich zmieniła zdanie po nagłośnieniu afery i teraz żąda zwrotu swoich dzieci z powrotem. Może to być jednak trudne, gdyż prawnicy podkreślają, że część rodziców biologicznych zrzekła się już swoich praw.
Najprawdopodobniej na kolonie do Polski były wysyłane najmłodsze dzieci z domów o najtrudniejszej sytuacji materialnej. Litewska prokuratura twierdzi, że największą rolę w tym procesie odgrywała dyrektorka szkoły, która zresztą została już zwolniona.
 
źródło:delfi.lt
WNdz