Ruch Narodowy

Obce wojska na terenie RP


Do Polski ma przybyć pododdział sił powietrznych USA. Prawie 150 lotników i sześć samolotów F-16 będzie przebywać w bazie lotniczej w Łasku. Amerykanie ze 176. eskadry lotnictwa taktycznego z USAF Air National Guard z bazy Truax w Madison (stan Wisconsin) będą przebywać w Łasku do 26 maja. 
Sprzęt został przywieziony w czwartek przez ciężkie transportowce C-17. Lądowanie myśliwców jest planowane na sobotę wieczorem – powiedział rzecznik 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku kpt. Marek Kwiatek.
– Zamierzamy zgrywać załogi oraz personel naziemny w działaniach koalicyjnych. Z Amerykanami trenować będą piloci naszych F-16 z baz w Łasku i Krzesinach oraz piloci Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina i MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego – powiedział dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski.
– Wnioski zdobyte dzięki codziennej współpracy z Amerykanami wykorzystamy w przygotowaniu naszych pododdziałów lotniczych do zadań wynikających z zobowiązań Polski wobec NATO – informuje Majewski.
Stacjonowanie w Polsce komponentu lotniczego sił powietrznych USA jest wypełnieniem postanowień polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego z 2011 roku. Przewiduje ono, że rotacyjny pododdział będzie przebywał w Polsce raz na kwartał), na okres od dwóch tygodni do miesiąca.
W trakcie pobytu w Polsce komponent USAF korzysta z poligonów WP. Coraz częstsze stacjonowanie wojsk amerykańskich na terenie RP zaczyna przypominać czasy Układu Warszawskiego. Pobyt Amerykanów może być kolejnym elementem, który będzie ograniczał wewnętrzną i zewnętrzną suwerenność Polski.
HK