Ruch Narodowy

Ocalić od zapomnienia


Od maja wspólne siły Narodowych Pabianic oraz Obozu Narodowo-Radykalnego Pabianice przystąpiły do akcji porządkowania zaniedbanych grobów osób zasłużonych zarówno dla naszego miasta jak i Ojczyzny.

Po otrzymaniu zgody administracji cmentarza, we współpracy z pabianickim kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ustaliliśmy listę nagrobków, które najbardziej potrzebują „pomocy”. Za cel postawiliśmy sobie zadbać szczególnie o te, którymi nie ma się już kto opiekować. Dodatkowo zobowiązaliśmy się pomóc rodzinom, które poprosiły nas o udział w porządkowaniu grobów ich bliskich, a naszych bohaterów.

W wyniku tych ustaleń pod nasze „skrzydła” trafiły groby :

  • Generała Brygady Zygmunta „Walter” Janke (1907-1990)- „Gertruda”, kawalera orderu VIRTUTI MILITARI, działacza ruchu oporu, szefa sztabu okręgu łódzkiego AK, Ostatniego komendanta okręgu śląskiego AK, więźnia UB, skazanego na śmierć, zrehabilitowanego w 1956 r., Żołnierz ZWZ
  • ks. Stefana Trzaski –zmarłego w Dachau 12.XI.1942, komendanta skautingu – ZHP Pabianice
  • Antoniego Kałużki – żołnierza AK, ps. „Anka” służącego również w Szarych Szeregach
  • Jana Kraty – żołnierza AK i KWP ps. „Janka”, zamordowanego 31 VII 1946 r. przez UB w więzieniu ubecji na Gdańskiej w Pabianicach – strzałem w tył głowy. Pochowany przez ubeków na cmentarzu.
  • Heleny Salskiej – nauczycielka, dyrektorka wielu szkół w Pabianicach, więziona w obozie koncentracyjnym RAVENSBRUCK, wieloletnia działaczka patriotyczna i społeczna.
  • Jana Nowickiego – żołnierz AK, ps. „Korcz”, redaktor podziemnej gazety „Biuletyn Kujawski” rozstrzelany w masowej egzekucji w Zgierzu „Zbrodnia Zgierska – stu straconych”, pochowany we wspólnej mogile w lesie w Lućmierzu.
  • Lucjana Jaroszki – por. pilot, zginął w bitwie lotniczej pod Krośniewicami, 132 eskadra III Dywizjonu 3 Pułku Lotniczego „Armia Poznań” (zwłoki do Pabianic sprowadził ojciec Witolda wraz z bratem Lucjanem, – przyszłym księdzem i działaczem patriotycznym ). Odznaczony krzyżem walecznym.

Staraliśmy się, aby wszystkie ww. groby powróciły do jak najlepszego stanu. Co najważniejsze, nie była to akcja jednorazowa. Systematycznie powtarzamy porządkowanie, aby efekty naszej pracy były jak najdłużej widoczne. Cieszy również fakt, że w akcje włączyli się wszyscy członkowie naszych organizacji.

Prosimy również o kontakt osoby, które mają informację o tym gdzie znajdują się zaniedbane groby bohaterów naszego miasta jak również Ojczyzny.

Dla nas „CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM” to nie tylko hasło, ale motywacja do działania ! Czołem Wielkiej Polsce !

Michał S.

Tekst zamieszczony za zgodą redakcji Narodowe Pabianice. Zdjęcia z akcji można zobaczyć na w/w stronie.