Ruch Narodowy

Palestyna i Jordania będą chronić święte miejsca w Jerozolimie

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i król Jordanii Abdullah II, podpisali wczoraj umowę o współpracy, dotyczącej ochrony Jerozolimy i znajdujących się w niej miejsc świętych.
Obaj przywódcy rozmawiali wczoraj w Jordanii, na temat przywrócenia dynamiki rozmów pokojowych pomiędzy Palestyną i Izraelem. Król Jordanii potwierdził, że jego kraj będzie wspierał dążenia „bratniego narodu palestyńskiego” do uzyskania swoich praw, a przede wszystkim spełnienia żądań w postaci utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego, na jego ziemiach, obok państwa izraelskiego. Rozmowy dotyczyły też ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie, a w szczególności wizyty prezydenta USA Barracka Obamy w Izraelu, oraz prób blokowania przez Izrael postępu w wysiłkach pokojowych.
Najważniejszym efektem rozmów było podpisanie umowy między Palestyną a Jordanią, dotyczącej koordynacji działań na rzecz ochrony Jerozolimy i miejsc kultu religijnego. Pod ochroną znajdą się więc meczet Al-Aksa oraz wszystkie chrześcijańskie i islamskie miejsca święte w Jerozolimie.
Źródła: Palestinian News Network / Albawaba.com
MM