Ruch Narodowy

Pawłowicz ukarana za wypowiedzi o Grodzkiej/Bęgowskim

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz, została ukarana przez sejmową Komisję Etyki Poselskiej, za swoje słowa wobec Anny Grodzkiej/Krzysztofa Bęgowskiego. Pawłowicz zapowiedziała, że odwoła się od tej decyzji.
Wniosek o ukaranie posłanki złożyli: klub Ruchu Palikota, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Kampania Przeciwko Homofobii i Fundacja Tans-Fuzja. W uzasadnieniu napisano, że wypowiedzi parlamentarzystki PiS na temat transseksualistki Anny Grodzkiej/Krzysztofa Bęgowskiego, „nie licują z godnością mandatu posła” i mają charakter faszystowski. Chodzi o wypowiedź Pawłowicz podczas debaty nad legalizacją związków partnerskich, nazywając je jałowymi i podkreślając, że mają one charakter jedynie hedonistyczny i autodestrukcyjny dla człowieka. Lewicowym środowiskom nie spodobały się także słowa ze spotkania Pawłowicz w Mińsku Mazowieckim: Do tego Grodzkiego, bo jak widzę faceta obok siebie, to jak mogę się zwracać ‚proszę pani’, mówię: Jak się człowiek nażre hormonów, to nie staje się kobietą.
Posłanka zapowiedziała odwołanie się od nagany Komisji Etyki Poselskiej, uznając ją za próbę cenzurowania wypowiedzi, zleconą przez Janusza Palikota. Pawłowicz nie otrzymała nawet tekstu uchwały w tej sprawie, a o ukaraniu dowiedziała się z mediów, co również ma być naruszeniem sejmowego regulaminu.
MM