Ruch Narodowy

Polecamy: „Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963”


Na początku marca w wielu miastach Polski został oddany hołd Żołnierzom Wyklętym. Bohaterowie, którzy walczyli pod skrzydłami różnych organizacji zbrojnych przeciwko sowietyzacji Polski, zostali na wiele lat potępieni za swe działanie przez władze PRL. Od kilku lat możemy zauważyć wzrost popularności tematyką Żołnierzy Wyklętych, głównie wśród młodych ludzi, często biorących „Wyklętych” za wzór patriotyzmu i oddania narodowi.
Obserwujemy również wzrost liczby publikacji odnoszący się do tego tematu. Po wielu pracach naukowych cenionych historyków, którzy badali losy Wyklętych i odkrywają nieustannie nowe karty tej historii, napotykamy również na publikacje w odmiennej formie – taką publikacją jest książka wydania w dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – „Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963”.
Wydana przez Fundację Ośrodka KARTA oraz Fundację Niepodległości książka jest chronologicznym zestawieniem relacji, raportów, listów czy zapisków z dzienników, zarówno ze strony przedstawicieli UB i władzy, jak również i samych Wyklętych. Historię rozpoczyna wkroczenie Armii Czerwonej na tereny Polski, a kończy śmierć ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, który zginął w 1963 roku w obławie pod Piaskami w woj Lubelskim. Dzięki takiemu zestawieniu możemy nie tylko poznać motywacje oraz wartości, którymi kierowały się obie strony, ale również wczuć się w klimat tamtych czasów. Materiały zostały zebrane wraz z porozumieniu z historykami IPN.
Z uwagi na zbliżający się długi weekend majowy, chcielibyśmy polecić książkę nie tylko zainteresowanym historią i tematyką Wyklętych, ale również tym, którzy chcieliby w przystępny sposób zgłębić fenomen i wzrastającą popularność Żołnierzy Wyklętych.
„Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944–1963”
Wybór i opracowanie: Marta Markowska
Współpraca: Agnieszka Uścińska
Wyd. Ośrodek KARTA, Fundacja Niepodległości
191 stron