Ruch Narodowy

Prezydent Węgier zapewnia o większym wsparciu Cyganów

Prezydent Węgier János Áder z Fideszu, zapewnił podczas poniedziałkowego spotkania z przedstawicielami środowisk cygańskich, że państwo będzie dalej wspierało tą mniejszość. Integracja Cyganów ze społeczeństwem ma jednak „trwać jeszcze dużo czasu”.
Do spotkania węgierskiej głowy państwa z Cyganami, doszło z okazji Międzynarodowego Dnia Romów który obchodzono także w Budapeszcie. Áder powiedział, że należy dołożyć wszelkich starań, aby podnieść tą grupę społeczną do statusu klasy średniej. Ma to wymagać „zrozumienia, tolerancji, pomocy i ludzkiego wysiłku” ze strony węgierskiego społeczeństwa, a polityk centroprawicowego Fideszu nie ukrywa, iż będzie to wieloletni proces. Pomoc państwa ma zachęcać do podnoszenia swoich kwalifikacji i wyjścia z patologii, zaś szczególny nacisk powinien być położony na edukację młodych Cyganów. Politycy Fideszu chwalili się, że podczas swojej prezydencji w Unii Europejskiej, rządzone przez nich Węgry wprowadziły pierwsze programy integracji tej grupy ze społeczeństwem, walcząc także z „dyskryminacją” i „nietolerancją”.
Áder dodawał, że Węgrzy i Cyganie żyją obok siebie od wieków, wielokrotnie walcząc razem o wolność, a także ponosząc straty podczas wojen. Dlatego, zdaniem węgierskiego prezydenta, nie powinno się przechodzić z obojętnością obok Cyganów, lecz należy pochylić się nad ich problemami. Polityk Fideszu stwierdził również, że mimo wysokiego bezrobocia i faktu, że Cyganie od pokoleń żyją oni w nędznych warunkach, trzeba „umacniać ich w wierze” w sprawie zmiany ich statusu społecznego.
Źródło: Magyar Nemzet
MM