Ruch Narodowy

Protest przeciwko cięciom w warszawskiej oświacie


W poniedziałek przed stołecznym Biurem Edukacji około stu osób protestowało przeciwko planom oszczędnościowym w warszawskiej oświacie. Demonstranci sprzeciwiali się łączeniu szkolnych klas i przedszkolnych oddziałów oraz cięciom etatów pracowników.
Dyrektor Biura Edukacji Joanna Gospodarczyk spotkała się z protestującymi wśród, których byli przedstawiciele stołecznych szkół i przedszkoli oraz rodzice uczniów i przedszkolaków.
Protest dotyczył z opublikowanym przez Biuro Edukacji dokumentem „Zasady organizacji pracy przedszkoli i szkół prowadzonych przez m.st. Warszawę w roku szkolnym 2013/2014″, który ma doprowadzić do cięcia wydatków w przedszkolach i szkołach. Biuro chce, aby przedszkola zmniejszyły liczbę godzin pracy woźnych i łączyły różne grupy dzieci po podwieczorku, gdy rodzice zaczynają odbierać je z placówek. Wprowadza też limit zajęć specjalistycznych dla przedszkolaków, które wymagają specjalnej opieki.
Protestujący przynieśli transparenty, na których można było przeczytać m.in.: „Edukacja nie na sprzedaż”, „Etaty nam dajcie, sobie pensje poucinajcie”, „Uczciwa praca, godziwa płaca”. Protestujący podkreślali, że na bezpieczeństwie i standardzie opieki nad dziećmi nie można oszczędzać. Sprzeciwiają się m.in. łączeniu szkolnych klas i przedszkolnych oddziałów.
Prezes stowarzyszenia Inicjatywa Mieszkańców Warszawa Społeczna i koordynator protestu Maciej Łapski powiedział podczas pikiety: „Żądamy wycofania się z oszczędności, a jednocześnie nie jesteśmy naiwni i wiemy, że ta walka jeszcze trochę potrwa„.
Jak widać obecne władze chcą oszczędzać na następnych pokoleniach, co może bardzo negatywnie odbić się na przyszłości naszego kraju.
HK