Ruch Narodowy

Stanisław Kociołek „Kat Trójmiasta” uniewinniony

Po aż 18 latach od skierowania aktu oskarżenia Sąd Okręgowy ogłosił wyrok wobec trzech oskarżonych w sprawie wydarzeń grudniowych na Pomorzu w 1970 roku.
Sprawa Grudnia ’70 pokazuje, jakie są skutki walki o zachowanie władzy i nieprzestrzegania przez władze podstawowych praw obywateli.

Ten proces był potrzebny, bo należy rozliczać działalność władzy, zwłaszcza gdy dochodzi do popełnienia przestępstw. Działania władzy przeciwko obywatelom nie mogą być chronione tajemnicą ani zapomniane – mówiła  sędzia sprawozdawca Agnieszka Wysokińska-Walczak.
Prokurator będzie się odwoływać. Sam sąd przyznał w uzasadnieniu, że osoby, które pełnią funkcje polityczne, muszą ponosić odpowiedzialność; inna była sentencja wyroku, inne uzasadnienie. Sąd unikał oceny dowodów, które przedstawiłem, jeśli chodzi o udział w wydarzeniach Grudnia’70 Stanisława Kociołka – mówił  prok. Szegda z Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.
Przypomnijmy, że w wyniku tzw „wydarzeń grudniowych” życie straciło 45 osób, a wiele innych zostało rannych, o Grudniu ’70 opowiada film „Czarny Czwartek”.