Ruch Narodowy

Uchwała sejmiku w 70. rocznicę ludobójstwa na Kresach


Szczecinianie, a zwłaszcza ci, z kresowym rodowodem stanowiący przecież trzecią co do wielkości zbiorowość kresową w Polsce doczekali się Uchwały Sejmiku woj. Zachodniopomorskiego w  70-tą Rocznicę Ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała została przyjęta przez aklamację.
Ma to ogromne moralne i osobiste znaczenie; bo tam, pod kresową darnią, w nieznanych miejscach często niezidentyfikowanych zbiorowych mogiłach, bez krzyży spoczywają prochy ich  najbliższych. Polacy bez przerwy chcą albo muszą kogoś przepraszać.Nie można dzielić ofiar na te ,,lepsze” zamordowane w obozach zagłady, Katyniu i Jedwabnem, i te ,,gorsze” zamordowane przez oprawców z OUN/UPA w nieludzki sposób.Ciągle jeszcze występują spory czy mówić prawdę, czy milczeć, czy kłamać, a może fałszować. Dzisiaj jesteśmy w takim miejscu, że już się nie da tego dłużej fałszować.
Ta uchwała w pełni to odzwierciedla. Czekamy teraz na postawę najwyższych organów naszego państwa. Kultywowanie pamięci o ofiarach ludobójstwa, dokonanego przez Nacjonalistów Ukraińskich nie jest pielęgnowaniem złych uczuć w stosunku do bratniego narodu ukraińskiego. Warto aby pojęli i do głębi zrozumieli to rządzący.
Sprawdzian już niebawem podczas uroczystych obchodów jakie są zaplanowane na 11 lipca w Warszawie.
 
LL

 • Jacek

  to poczytajcie sobie, jak „bracia ukraińcy”, robią z nas katów i
  odwracają kota ogonem, oczywiście wisła to wina komunistów, z małym
  zastrzeżeniem, jak kuba Bogu tak Bóg kubie, mnie jako spadkobiercy
  pamięci o rzeziach wołyńskich nie podoba się nacjonalistyczny charakter
  tego portalu, skoro „braciom ukraińcom” nie pasuje Polska, nie widzę
  powodu, dla którego musieliby się tu dalej męczyć
  http://ukraincy.wm.pl/150648,Berezka-gineli-Ci-na-litere-U.html#axzz2XGCui2nQ
  http://ukraincy.wm.pl/152406,Terka-mordercy-kobiet-i-dzieci.html#axzz2XGCui2nQ

  • Dobrosława

   Skoro jesteś spadkobiercą pamięci o rzeziach wołyńskich, to powinieneś wiedzieć komu najbardziej zależało na tej rzezi i jaki był cel tego?

  • Ryszard

   Jestes czlowiekiem chorym z nienawisci i wogole nie probujesz dociec prawdy. Ukraincy przy kazdej probie wybicia sie na niepodleglos byli okrurnie masakrowani przez „polskich panow”, Turkow lub Rosjan. A ty chcesz im odmowic nawet prawa do oplakiwania swych pomordowanych ludzi czy uczczenia ich. Na szczescie oni nie musza cie o to pytac.Ty nie widzisz powodu „zeby oni sie tu musieli meczyc”, ale ty nic o tych sprawach, oprocz polskiej propagandy, nie wiesz. A oni wiedza. Lepiej od ciebie, ty paskudny szowinisto.

   • Darek Artur Berbecki

    Panie Ryszardzie. Ukraińcy podczas wybijania się ,,na niepodległość” ,,wsławili się” rzeziami niewinnych ludzi, a sojusze zawierali z kim popadnie. W końcu NIKT z nimi nie chciał mieć do czynienia. Tak też jest do dzisiejszego dnia. W Ukraińcu tyle jest uczciwości ile sam nakłamie – mówi stare słowackie przysłowie…

 • WayeThe

  Jedwabne- prawda czy nie trudno ocenić w każdej społeczności są różni ludzie, to były dziwne czasy każdy dbał o siebie. dla nas Polaków powinno być istotne, że znowu wbijają nam nóż w plecy co mnie interesuje, że zaszkodzimy Ukrainie w wejściu do UE jak prawda jest taka że mordowali nas w bestialski sposób i teraz stawiają pomniki tym bandytom kozackim. Ten naród nie ma żadnej historii nigdy nie mieli prawdziwej władzy tylko kozacy tam rządzili mordowali polaków i inne narodowości i nawet swoich. Dlaczego jak jadę w pracy ciągle napotykam na miejsca pamięci martyrologii Narodu polskiego jak nie przez Ukraińców to przez Niemców to znowu Przez NKWD jak u mnie na Podkarpaciu. Ja mogę przebaczyć ale zapomnieć i zakłamywać historię NIGDY.
  Chwała i cześć poległym w Obronie Ojczyzny
  WayeThe

  • Ryszard

   Uczynili potworna rzecz, a Polacy jak mogli, tak im sie, tez potwornie, zrewanzowali. Ale dlaczego nikt nigdy nie probuje dojsc zrodel tych zbrodni. „Polskie pany” wynosili sie przez cale wieki nad Ukraincow, Bialorusinow Litwinow, ponizajac ich, gnebiac nieludzko i straszliwie topiac we krwi ich powstania. „Kto sieje wiatr, ten zbiera burze”, a sianie nienawisci trwalo przez dziesiatki pokolen. Oni chcieli sie nareszcie wybic na niepodleglosc. A „pany” zmusili ich do przekonania, ze jedyna droga do tego jest dokonanie takiej straszliwej rzezi. Uderzmy sie raz wreszcie tez we wlasne, a nie tylko ich, piersi. Dlaczego my, Polacy, musimy szukac winy wylacznie i zawsze u innych ???

   • Darek Artur Berbecki

    Ryszardzie – w związku z tym co piszesz nie jestem pewny czy jesteś Polakiem, więc nie tytuuję cię per ,,Pan”. Rosjanie wyrządzili Ukraińcom sto razy więcej krzywd (chociażby Katarzyna Wielka, Wielki Głód w 1938r.) a jednak ten naród upatrzył sobie aby w nieludzki sposób wyrżnąć połowę polskiej ludności Kresów…(która im przecież NIC nie zrobiła). Idąc twoim tokiem rozumowania – za te barbarzyńskie krzywdy na Polakach ja powinienem wzywać naszych do jeszcze bardziej krwawej rozprawy z potomkami banderowców…

    • marcin

     otóż to, natychmiast zaprzestać pomocy dla ukrainy

  • Ryszard

   I Ty chcesz mowic o przebaczeniu ? Ty nie wiesz, co ono znaczy, bo jestes czlowiekiem chorym z nienawisci, przekazanej ci przez twych przodkow i te straszna nienawisc i pogarde, jak widze, gorliwie bedziesz przekazywal nastepnym pokoleniom. Zatem daruj sobie na przyszlosc twoje glupie gadenie o przebaczeniu.

 • Ryszard

  To co ? To wszystko, wedlug ciebie jest tylko pic na wode, fotomontaz ? Historyk z ciebie od 77 bolesci, czlowieczku. Europejska, a szczegolnie niemiecka i polska nienawisc do Izraelitow ma wiele juz wiekow i czuje sie ciagle baaardzo mloda i mocna. .

 • Darek Artur Berbecki

  Byłem na obchodach 70 rocznicy Zbrodni UPA na Kresach. Duża Sprawa. Tylko szlag mnie trafiał jak słuchałem lizusowskich komentarzy ustawionych redaktorków na ten temat. Tylko ks. Isakowicz – Zaleski trzymał twardo temat i jestem mu za to ogromnie wdzięczny. Wstyd tylko za prezydenta, który zorganizował ,,swoją” państwową demonstrację pod hasłem ,,pojednanie itd”. Prawie nikogo tam nie było, z wyjątkiem tych co musieli…