Ruch Narodowy

Unia chce zniszczyć polski przemysł tytoniowy

Unia Europejska pod przykrywką walki z uzależnieniami tytoniowymi może zniszczyć  nasz rodzimy przemysł tytoniowy, podnosząc ceny papierosów w ciągu najbliższych 4 lat do ok. 18 zł za paczkę.
Polska jest drugim największym w UE producentem wyrobów tytoniowych, w branży tej pracuje ok. 56 tys. osób, a doliczając handel hurtowy i detaliczny wyroby tytoniowe dają prace ok.  500 tys. osób.
Dochody do budżetu państwa z tytułu akcyzy i VAT-u za papierosy  to 20 mld zł. Przedsiębiorcy obawiają się, że po wejściu unijnej dyrektywy prace może stracić co trzecia osoba, a dochody do budżetu  mogą spaść o 5 mld zł.
Unia Europejska planując walkę z uzależnieniami chce zakazać produkcji papierosów typu „slim” i „mentol” , a przy okazji  podnosić systematycznie akcyzę od przyszłego roku by docelowo paczka w 2017 roku miała kosztować ok. 18 zł.
Obecna cena wyrobów tytoniowych to ok. 11 zł, a sama akcyza i VAT to ponad 80 % ceny jednej paczki. Palacze jednak tak prosto nie mają zamiaru rzucić palenia i kupują wyroby zza wschodniej granicy, gdzie paczka kosztuje mniej niż 3 zł.
K. Sylwanowicz