Ruch Narodowy

Walka o Rondo im. „Żołnierzy Wyklętych” w Grójcu


Podczas Rady Miasta i Gminy Grójec, która obyła się w poniedziałek 22 kwietnia, radni miasta mieli przed sobą możliwość upamiętnienia żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego nazywając jedno z tamtejszych rond, rondem im. „Żołnierzy Wyklętych”.
Jednak brak wiedzy, kompetencji oraz świadomość że w małym mieście też może istnieć coś takiego jak „projekt” obywatelski, zadecydowały nad tym by rondo u zbiegu ulic Armii Krajowej, Kościelnej, Worowskiej i Poświętne, nosiło nazwę ronda „Warszawskiego”.
Cała inicjatywa upamiętnienia „Żołnierzy wyklętych” rozpoczęła się 6 lipca, gdy to jeden z mieszkańców Grójca (obecnie prezes Grójeckiego koła Młodzieży Wszechpolskiej) złożył podanie do Rady Miasta i Gminy Grójec o nazwanie nowo-wybudowanego, oddanego dwa dni wcześniej, ronda ich imieniem.
W konsekwencji złożonego podania Radni Miasta i Gminy Grójec ogłosili plebiscyt na nazwę dla nowo-powstałego ronda. Do Rady Miasta wpłynęły prócz wcześniej wspominanej inne propozycje takie jak: rondo Warszawskie, ks. Piotra Skargi, Bohaterów Grójca, Kwitnącej Jabłoni, Wincenta Witosa oraz … Franka Klosa.
Wciągu ostatnich dwóch miesięcy z inicjatywy Grójeckiego koła Młodzieży Wszechpolskiej, kibiców Legii Warszawy oraz osób niezrzeszonych w żadnej organizacji ale przychylnym inicjatywie, powołano Społeczny Komitet Uczczenia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” W Grójcu i pod jego nazwą zaczęto zbierać podpisy poparcia dla wniosku dot. nadaniu rondu imienia „Żołnierzy Wyklętych” . W ciągu jednego dnia zbierania podpisów, czyli 1 Marca 2013 roku, wspomniany komitet uzbierał ich ponad 600 podpisów. Tego samego dnia udało się także rozdać ponad 1000 ulotek informujących o podjętej inicjatywie. Mieszkańcy Grójca reagowali z wielkim uznaniem, gdy dowiadywali się że jest to inicjatywa obywatelska, bezpartyjna a inicjatorami akcji są ludzie młodzi.
Ponowny wniosek został złożony już 4 marca, tylko tym razem towarzyszyło mu ok. 600 podpisów. W tym samym czasie od Narodowego dnia pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” na mieście rozdanych zostało ponad 2 500 ulotek , zachęcających do poparcia inicjatywy. Rada Powiatu Grójeckiego jednomyślnie przegłosowała poparcie naszego wniosku. Lokalne media rozpisywały się pozytywnie o inicjatywie a przed samą Sesją Rady Miasta, zostało rozklejonych około 200 plakatów zapraszających na decydujące głosowanie radnych.
Jednak radni byli głusi na oczekiwanie społeczeństwa, pomimo wystosowanego i odczytanego publicznie apelu do rady. 10 z 19 zagłosowało za Rondem „Warszawskim, a zaledwie 5(głównie związanych z Prawicą) było za inicjatywą Społecznego Komitetu Uczczenia Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” w Grójcu.
fot. Nadwisla.pl
MD